Zarova Köprüsü bugün açılıyor

Zarova Köprüsü bugün açılıyor
  • 0
  • 271
  • 4 Aralık 2021
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Zarova Köprüsü bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımı ile açılıyor! Vatandaşlar, açılacak köprüye dair araştırmalarını sürdürürken; “Zarova Köpürüsü nerede, Zarova Köprüsü hangi il sınırlarında, Zarova ne demek?” sorularının cevabını haberimizde bulabilirsiniz…

Siirt ve Şırnak arasındaki ulaşımı kolaylaştırması planlanan Zarova Köprüsü, 23 yılın ardından tamamlandı. Terör saldırıları sebebi ile çalışmaların sekteye uğradığı 355 metre uzunluğundaki Zarova Köprüsü’nün açılışını bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Peki, Zarova Köprüsü nerede, nerelerden geçiyor, Zarova ne demek?

ZAROVA KÖPRÜSÜ NASIL OLACAK, NEREDE?

Siirt-Eruh kara yolunun 37. kilometresindeki Zarova Çayı üzerinde yapımına başlanan ve 1998 yılından bu yana terör saldırıları nedeniyle çalışmaları sekteye uğtayan 355 metre uzunluğundaki, 15 metre genişliğindeki köprünün inşası tamamlandı. Zarova Köprüsü’nün yapımında depreme karşı 60 sismik izolatör mesnet takozu kullanıldı. Her biri 70 metre uzunluğa sahip 5 açıklıklı köprünün bugün açılışı yapılacak ve ulaşımda yeni bir devir daha başlayacak. Vatandaşlara daha konforlu ve avantajlı bir ulaşım imkanı sağlayan köprüde, her biri 1,5 metre genişliğinde 2 yaya yolu da yer alıyor.

4 Aralık’ta Siirt’i ziyaret edecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle hizmete açılan Zarova Köprüsü’nün Siirt-Eruh yolunun fiziksel standartlarını yükselterek, trafik güvenliğini ve sürüş konforunu arttırması planlanıyor.

Köprünün çok önemli bir güzergah üzerinde yer aldığına işaret eden Osman Ören:

“Bu yol, bizi Eruh üzerinden Şırnak’a bağlayan bir yol. Dolayısıyla bu yolun konforlu olması, standardının yüksek olması bizim için önemli. Bu köprü, inşallah bu konforu ve standardı daha da yükseltecek. Köprü, mühendislik harikası olarak tasarlandı” ifade ederken; Zarova Köprüsü güzergahının Siirt’i Habur Sınır Kapısı’na bağlayan noktada yer aldığını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

“İnşallah ilimizi çıkmaz sokak olmaktan kurtaracağız. Bu köprünün vatanımıza ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah bu yolun devamı olan ve yakında yatırım programına alınması için uğraştığımız Eruh-Şırnak arasında kalan 45 kilometreyi de tünel ve viyadüklerle yüksek standartlı bir yol haline getirip, Doğu Anadolu’dan, Karadeniz Bölgesi’nden, İran’dan gelen tırların Habur sınırına gitmesi için bu güzergahı kullanması sağlanacak. Sadece Siirt’te değil, Türkiye’nin her tarafında, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve dolayısıyla AK Parti iktidarımızın bu konuda müthiş bir enerjisi, müthiş bir yatırım gücü var. Her tarafı yollarla donattık. Terörün bitme noktasına gelmesiyle Siirt’imize, bölgemize huzur geldi.

“Artık terör, bölgemizin ve ülkemizin 4’üncü, 5’inci değil son gündem konularından olacak. Terörün bitme noktasına gelmesiyle Siirt’imize, bölgemize huzur geldi. Huzur geldikçe üretim artıyor, üretim arttıkça insanlar zenginleşiyor, insanlar zenginleştikçe daha da müreffeh bir toplum haline geliyoruz.

Gençlerimizin yarınlarının garanti altına alınması için çalışıyoruz. Bu konuda köylerimizde, beldelerimizde, kırsal yerleşim yerlerimizde Allah’a şükür üretim iyi bir derecede yükseldi.

İnşallah önümüzdeki birkaç sene içerisinde bölgenin kalkınmışlığını göreceğiz. Bu da bizi mutlu ediyor. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımıza dirayeti için, İçişleri Bakanımıza cesareti ve çalışkanlığı için, bakanlarımıza bölgemize verdikleri destek ve pozitif enerji için teşekkür ediyorum. Yapılan her çalışma, bölgenin kalkınması için bir adım. Bu adımdan da memleketimizin insanları, halkımız faydalanıyor. Mutlu olmayı hak ettik, çünkü çok çile çektik. Artık mutluluk, zenginlik bu bölgenin hakkı. İnşallah bu zenginliği de bu mutluluğu da göreceğinize inanıyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir